4.MALATYA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ'NDE 'YOZGAT BLUES'A ÖDÜL YAĞDI !

4. Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında Ulusal Uzun Film kategorisinde En İyi Film Ödülü, En İyi Yönetmen Ödülü ve Siyad Ödülü Yozgat Blues’un oldu! Yönetmen Mahmut Fazıl Çoşkun bu ödülü almanın kendisi için değerli olduğunu belirtirken Yapımcısı Halil Kardaş bundan sonra Malatya Blues’u da yapacağız diyerek, esprili bir dille teşekkürlerini sundu.

En İyi Senaryo Ödülü ise Saroyan Ülkesi filmi ile Lusin Dink’in oldu. Ödülünü Jüri Üyesi ve Yazar Canan Tan’dan alan Dink, jüriye teşekkür ettikten sonra Saroyan Ülkesi’nin festivaller gezdiğini, ilk ödülünü Ermenistan’da Altın Kayısı Film Festivali’nde aldığını ikincisini de burada Kristal Kayısı ile aldığını söyledi. Ve “Umarım bir gün bütün okullarda Saroyan okutulur” dedi.

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü Kusursuzlar filmindeki performansıyla İpek Türktan Kaynak’ın olurken, En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü ise Eve Dönüş Sarıkamış 1915 filmindeki performansıyla Serdar Orçin’in oldu. Jüri Üyesi ve Oyuncu Kenan Işık’ın elinden ödülünü alan İpek Türktan Kaynak, ailesine ve rolü kendisine emanet eden ekip arkadaşlarına teşekkürlerini sundu.

Jüri Üyesi ve Eleştirmen Sevin Okyay’ın elinden ödülünü alan Serdar Orçin ise bağımsız filmlerin ne şartlar altında çekildiğini, çoğu zaman parasız kalarak çekimler yapıldığını söyleyerek tüm sinemacı dostlarını ve festivali düzenleyenlere teşekkür etti.

4. Malatya Uluslararası Film Festivali Ulusal Uzun Film Yarışma kategorisinde bir diğer ödülse Jüri Özel Ödülü ile Eve Dönüş Sarıkamış 1915 filminin Görüntü Yönetmeni Hayk Kirakosyan’ın oldu.

Malatyalı Usta Sanatçı Kemal Sunal’ın anıldığı 4. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde bu yıl bir de Kemal Sunal Halk Jürisi Ödülü verildi. Aday filmleri izleyen halkın oylamasın sonucunda belirlenen ödüle Eve Dönüş Sarıkamış 1915 değer görüldü. Ödülü veren Ali Sunal, “Bu anlamlı ödülü, yeni kaybettiğimiz babamın da hayran olduğu Nejat Uygur ve diğer tüm ustalar adına vermek istiyorum.”diyerek ödülü film ekibi adına törende bulunan Serdar Orçin’e takdim etti. Orçin, Kemal Sunal adını taşıyan bu ödülü Ali Sunal’ın elinden aldığı için çok mutlu olduğunu, ekibe bir an önce teslim edeceğini söyledi.

Bu yıl gösterim programı ve özel konuklarıyla tam anlamıyla bir uluslararası festival olan Malatya Uluslararası Film Festivali’nde Uluslararası Uzun Film Yarışması da oldukça heyecanlı geçti! Uluslararası Uzun Film Yarışma kategorisinde En İyi Film In Bloom-Hayatın Baharı filmine giderken, Omar-Ömer filmi ve LunchBox-Sefer Tası filmi de mansiyona değer görülen filmler oldu.

Ulusal Kısa Film yarışma kategorisinde ise En İyi Film Ödülüne Yönetmenliğini Ömer Günüvar’ın yaptığı Yaşam Merkezi değer görülürken Jüri Özel Ödülü Umut Subaşı’nın yönettiği Ü.N.K filminin oldu.

Birsen Tezer şarkılarıyla da renklenen Ödül Gecesi toplu fotoğraf çekimiyle de son buldu.

Ulusal Uzun Film Ödüllerin tam listesi:
Jüri: Yönetmen Tunç Başaran (Jüri Başkanı), Sinema, Spor, Edebiyat ve Caz Eleştirmeni; Yazar; Çevirmen; Tiyatro Yazarı; TV ve Radyo Programcısı Sevin Okyay, Sinema ve Tiyatro Oyuncusu Settar Tanrıöğen, Sinema ve Tiyatro Oyuncusu, Tiyatro Yönetmeni Kenan Işık ve Yazar Canan Tan.

KRİSTAL KAYISI EN İYİ FİLM: YOZGAT BLUES

KRİSTAL KAYISI EN İYİ YÖNETMEN: MAHMUT FAZIL COŞKUN- YOZGAT BLUES

KRİSTAL KAYISI EN İYİ KADIN OYUNCU: İPEK TÜRKTAN KAYNAK-KUSURSUZLAR

KRİSTAL KAYISI EN İYİ ERKEK OYUNCU: SERDAR ORÇİN- EVE DÖNÜŞ SARIKAMIŞ 1915

KRİSTAL KAYISI EN İYİ SENARYO: LUSİN DİNK- SARAYON ÜLKESİ

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ HAYK KİRAKOSYAN- EVE DÖNÜŞ SARIKAMIŞ 1915

KEMAL SUNAL HALK JÜRİSİ ÖDÜLÜ: EVE DÖNÜŞ SARIKAMIŞ 1915

Ulusal Film Yarışması SİYAD Ödülü
Jüri: Sinema Yazarı Banu Bozdemir, Zaman Gazetesi Sinema Yazarı Ali Koca ve Radikal Gazetesi Sinema Yazarı Erman Ata Uncu.

SİYAD EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ: YOZGAT BLUES

Uluslararası Uzun Film Ödüllerin tam listesi:
Jüri: Amerikalı Yapımcı, Oyuncu ve Senarist Jim Stark (Jüri Başkanı), FIPRESCI Genel Sekreteri, Sinema Eleştirmeni Klaus Eder, Amerikalı Yönetmen Randa Haines, Lübnanlı Yapımcı, Lübnan Metropolis Sanat Sinemasının Kurucusu ve Yöneticisi Hania Mroue ve Akademisyen, TV Program Yapımcısı, Eskişehir Film Festivali Onursal Başkanı Prof. Dr. Gülseren Yücel.

KRİSTAL KAYISI EN İYİ FİLM: IN BLOOM-HAYATIN BAHARI

MANSİYON: LUNCHBOX-SEFER TASI

MANSİYON: OMAR-ÖMER

Ulusal Kısa Film Ödüllerin tam listesi:
Jüri: Yönetmen Seren Yüce (Jüri Başkanı), Cannes Film Festivali Short Film Corner Yöneticisi Alice Kharoubi, Yönetmen Can Evrenol, Yazar, Senarist, Müzik Eleştirmeni Doğu Yücel ve Yapımcı Emre Yeksan.

KRİSTAL KAYISI EN İYİ FİLM: YAŞAM MERKEZİ

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: Ü.N.K.