Uzak İhtimal

Müezzinlik yapan Musa’nın ataması İstanbul Galata’da bir camiye çıkınca, genç müezzin hayatında ilk kez İstanbul’a gelir.

Musa caminin lojman olarak kullandığı daireye yerleşir. Yanıbaşındaki dairede  Rahibe Anna ve onun bakımıyla ilgilenen Clara yaşamaktadır.

Kiliseyle evi arasında daracık bir hayata sıkışmış Clara’yla İstanbul’da yeni bir hayata başlayan Musa’nın karşılaşması ilginç ve bir o kadar da sıcak bir duygunun ortaya çıkmasına neden olur.

 

 

 

 • Yönetmen

  Mahmut Fazıl Coşkun
 • Senaryo

  Tarık Tufan, Görkem Yeltan, Bektaş Topaloğlu
 • Görüntü Yönetmeni

  Refik Çakar
 • Sanat Yönetmeni

  Selda Çiçek
 • Yapımcı :

  Halil Kardaş
 • Yapımcı Firma

  Filmotto Yapım A.Ş
 • Müzik

  Rahman Altın
 • SINOPSIS
 • FİLMDEN FOTOĞRAFLAR
 • SET FOTOĞRAFLARI
 • FESTİVALLER VE ÖDÜLLER
 • TEKNİK BİLGİ
 • FRAGMAN

Müezzinlik yapan Musa’nın ataması İstanbul Galata’da bir camiye çıkınca, genç müezzin hayatında ilk kez İstanbul’a gelir. Musa caminin lojman olarak kullandığı daireye yerleşir. Yanıbaşındaki dairede  Rahibe Anna ve onun bakımıyla ilgilenen Clara yaşamaktadır. Kiliseyle evi arasında daracık bir hayata sıkışmış Clara’yla İstanbul’da yeni bir hayata başlayan Musa’nın karşılaşması ilginç ve bir o kadar da sıcak bir duygunun ortaya çıkmasına neden olur. Genç müezzinin kendisine bile söylemekte güçlük çektiği aşk duygusu zaman geçtikçe her anına yayılır. Clara’nın sürekli gittiği kilisede, Musa ve sahaf Yakup Demir’in karşılaşması da başka bir hikayeyi doğurur. 


Başrollerini Nadir Sarıbacak, Görkem Yeltan ve Ersan Uysal’ın oynadığı“Uzak İhtimal”  filminin yönetmeni Mahmut Fazıl Coşkun, “Uzak İhtimal”in senaryosu Tarık Tufan, Görkem Yeltan ve Bektaş Toplaoğlu imzalarını taşıyor. Filmin görüntü yönetmeni Refik Çakar, sanat yönetmeni ise Selda Çiçek. “Uzak İhtimal” in kurgusunu Çiçek Kahraman yaparken, müziklerinde Rahman Altın’ın imzası var. Filmin çekimleri İstanbul Beyoğlu’nda Kuledibi, Galata, Karaköy gibi mekanlarda gerçekleştirildi. Dört haftalık çekim sürecinde özellikle kilisede ve camide yapılan çekimler bir hayli ilginç görüntülere sahne oldu.

“Uzak İhtimal” filmi İstanbul’un farklı inanç atmosferlerini, kendine özgü mekanlarını ve  değişik insan tiplerini beyaz perdeye taşıyor. Film Kültür Bakanlığı tarafından desteklendi. “Uzak İhtimal” bir şehrin içinde büyüyen aşk ve hüznün filmi.

SET FOTOĞRAFLARI

FESTİVALLER VE ÖDÜLLER

   
  38. Rotterdam Film Festivali Kaplan Ödülü
  6. Crossing Europe Film Festivali (Linz)  En İyi Film
  28. İstanbul Film Festivali En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu
  14. Sofya Film Festivali En İyi Balkan Filmi
  16. Adana Altin Koza Film Festivali En İyi Yönetmen, En İyi Erkek ve En iyi Kadın Oyuncu
  25. Hayfa Film Festivali Altın Çapa En İyi Film Ödülü
  7. Tofifest Film Festival  Jüri Özel Ödülü ve En İyi Erkek Oyuncu Ödülü
  28. Fajr Uluslararası Film Festivali En iyi Sanat Yönetmeni Ödülü
  4. Bursa İpekyolu Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu Ödülü
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   

 

Film in Orijinal İsmi : Uzak İhtimal
Çekim Formatı : 16 mm
Screening Ratio : 2.35
Süresi : 89 min.
Reel : 5
Ses : Dolby/Digital
Orijinal Dil : Türkçe
Altyazı : İngilizce
Yapım Yılı : 2009
Ülke : Türkiye

 

SET FOTOĞRAFLARI

others